AKTUALITY

Rozhovor - Montas

Prvý zo série rozhovorov s našimi Partnermi RLMLuboš a Patrik Holišovci - Bučany

 

Čo vás priviedlo k práci omietkara?

Stavebníctvom som sa okrajovo zaoberal ešte počas bývalého režimu, a postupne som sa zoznámil aj omietkami. Prišlo to tak plynule. Po páde režimu sa  veľkom prerábali byty a interiéry, založil som rodinnú stavebnú firmu a pustili sme sa do toho tiež. Počas týchto rekonštrukcií sme sa zoznámili s prácami od suchej výstavby cez omietky až po maľovanie interiérov. Práce bolo veľa, tak sme sa zdokonaľovali a zákazníci boli spokojní, stále si nás žiadali. Postupne sme sa zoznámili aj s tenko-vrstvovými omietkami.

Aké boli začiatky so sadrovými omietkami?

Začiatkom deväťdesiatych rokoch na Slovensku sadrové omietky neboli známe, tak sme s nimi nemali žiadne skúsenosti, ale postupne k nám začali zo zahraničia prichádzať stále nové a nové materiály, medi nimi aj sadrové omietky. Skúšali sme a aj keď to bolo prácne, museli sme získať zručnosti, ale zistili sme, že sa nám s nimi robí dobre. A aj u zákazníkov sa začali zvyšovať nároky na kvalitu a estetiku. V roku 2006 sme sa zamerali plne na prioritu robiť kvalitne a spĺňať náročné požiadavky zákazníkov a rozhodli sme sa pre materiály od  Rigipsu, lebo sme s nimi boli veľmi spokojní.

 

V čom vidíte rozdiel kvalitného materiálu a materiálu, ktorý vám tak nevyhovuje?

Predovšetkým je to o tom ako sa s tým materiálom dá pracovať. Nie je stierka ako stierka. S menej kvalitným materiálom sa viac nadriem a miniem ho viacej. Aj s Rimano produktmi sa nám začalo lepšie pracovať, až keď sme oslovili priamo na Romana Čierneho, aplikačného technika z Rigipsu. Roman má dlhoročné praktické skúsenosti zo stavieb, a preto vie, čo potrebujeme vedieť. Až keď nám on ukázal správne postupy, techniky a prednosti sadrových omietok, naučili sme sa pracovať naozaj odborne. Pre nás je práca s Rimano produktmi ďaleko neporovnateľná oproti ostatným materiálom, pretože zákazníci sú veľmi spokojní s výsledkom. Netvrdím, že iné materiály nie sú tiež dobré, ale keď porovnám cenu a kvalitu, tak nám tieto vyhovujú najviac.
A v čom vidíte najväčšie výhody spolupráce s Rigipsom?

Poskytujú nám komplexné poradenstvo a konzultáciu. Keď sme brali väčšie množstvo materiálu, tak Roman Čierny prišiel osobne a odporučil nám aj správne pracovné náradie, ktoré sme my dovtedy nemali. Ukázal nám techniku spracovania materiálu a jeho aplikovanie na stenu, takže s týmito radami sme boli o krok vpred a nemuseli sme sa to učiť postupným skúšaním. Tatko to bolo rýchlejšie a predišli sme mnohým chybám a zdržaniam.

Na stavbu nepríde pán v kravate, ale človek z praxe, chytí latu a ukáže vám ako ju správne držať a ako s ňou pracovať. Toto sú veľké benefity. Napríklad posledný prípad bol s  tzv. zubatou latou. Spýtal som sa technika z Rigips, či nám vie dať vyrobiť latu, ktorá bude mať oveľa väčší zub a Rigips nám v tom pomohol. A je to dobrá vec, ušetríme s ňou jeden celý pracovný úkon, čo je 20%. 

Niektoré stavby sú veľmi špecifické a netradičné, pri takých je vždy lepšie, keď nám technická podpora potvrdí správnosť riešenia. Na stavbách vznikajú rôzne nepredvídateľné veci. Napríklad popraská omietka alebo sa posunie stavba a potrebujeme odborné posúdenie, že sme to nezapríčinili my. Ak vidím nejaký problém a nie som si istý, tak volám na posúdenie technika z Rigipsu. Veľmi nám to pomáha, napríklad aj, že nemáme reklamácie. Tie sme nemali za celých šesť rokov, čo spolupracujeme s Rigipsom.

Okrem technického servisu vám poskytujú ešte niečo ďalšie?

Taktiež nám Rigips dajú vopred na odskúšanie ešte nezabehnuté novinky. To je potom výhoda aj pre nich, vieme im poskytnúť spätnú väzbu, ako sa s tým pracuje. Tu môžem povedať, že Rigips pri výrobe materiálov pozerá na nielen na výhody finálneho produktu a spokojnosť investora, ale snaží sa vyvinúť ich tak, aby sa aj nám s nimi dobre pracovalo. Ďalšie pozitívum je, že Rigips sa nám snaží dodať nielen kvalitné materiály, ale aj zariadenia a nástroje, aby nám uľahčili prácu na stavbách. Nedá sa robiť kvalitná práca s jedným hoblíkom. Pracovné náradie s ktorým pracujeme nie je lacná záležitosť, ale vyplatí sa do neho investovať, pretože to prináša viac zákaziek. Rigips nám ukázal a aj zabezpečil náradie a nemuseli sme skúšať čo je na čo dobré. 

No a a Rigips robí aj konferencie, kde sa dozvieme o novinkách, napríklad teraz to nové Habito.  Na konferenciách sa stretneme rôzne partie a  vymieňame si navzájom skúsenosti. Neberieme sa ako konkurencia, naopak, vieme si dohodiť aj práce, ak niektorá partia nestíha, odporučí inú.

Akým spôsobom vyhľadávate zákazky?

Rigips nám cez svoj systém poskytuje informácie o voľných a dostupných zákazkách, taktiež nás odporúčajú. Sme však už dosť zabehnutá firma, takže si nás zákazníci vyhľadávajú aj sami.  Máme minimálne na pol roka rezervované termíny. Dôležité je preto, aby si investori a zákazníci vyhradili dostatočný čas aj na prípravu nielen realizáciu stavby.  Odporúčam poobzerať sa minimálne ½ roka dopredu po realizačných firmách, napríklad aj cez Rigips a ich dopytový systém.  

Aké sadrové omietky najčastejšie používate a prečo?

Momentálne sa nám najviac osvedčili sadrové omietky Rimano Multi a  RImato glet XL. Hlavne preto, že Rimano Multi sa dá lepšie rozťahovať a  vydrží dlhšie zarobený. A keďže pracujeme so strojom, výhoda je, že pri používaní týchto materiálov ho nemusíme tak často čistiť.  Nasypeme a môžeme robiť o hodinu dlhšie.

Prečo ste sa rozhodli pre sadrové omietky?

Vápenato-cementové omietky nám tak nesedia, ťažšie sa nám s nimi pracuje a ani nevytvárajú taký hladký povrch. Sadrové omietky sa dajú aj  ľahko opraviť. Napríklad pri prenášaní nábytku sa veľakrát stane, že sa stena poškrabe alebo sa odrazia rohy. So sadrovou omietkou nie je problém poškodené miesto zatrieť a bez viditeľnej stopy. Čo sa týka sadrových omietok, tak je ich na trhu veľké množstvo, a aj som veľa z nich vyskúšal, ale najviac sa nám predsa len osvedčili Rimano omietky. Koncová robota, zrovnávanie vyzerá s nimi krajšie.

Niektorí ľudia hovoria, že sadrové omietky sú mäkšie?

Rimano omietky sú oproti iným typom sadrových omietok najtvrdšie. Ak sa Rimano Glet XL pred maľovkou správne napenetruje, tak v tvrdosti a v ohybe vysoko prevyšuje konkurenčné sadrové omietky. Nepatrí síce medzi najlacnejšie, ale sú aj drahšie, ale nie je to len o cene. Výhoda Rimano omietok je, že sú  bez prímesí, obsahujú len čistú prírodnú sadru. Iné konkurenčné značky obsahujú rôzne prímesi.

 

Aké argumenty používate na presvedčenie investora, aby zobral vašu prácu a vaše riešenie?

Snažíme sa investorom vysvetliť, že používať kvalitnejší materiál prináša výhody aj im.  Sadrové omietky sú  čistý prírodný materiál a povrch je s nimi pekne hladký. Okrem toho dosahujú aj dlhodobú životnosť, no a dajú sa ľahko opraviť. Dávame na naše práce 2 ročnú záruku, ale reklamácie sme zatiaľ ešte žiadne nemali. Môžem povedať, že sa nám podarilo vybudovať si značku, zákazníci  nás už poznajú a vedia, že pracujeme so sadrovými omietkami. Investori nám sami povedia, že chcú ten materiál od Rigipsu. S tými, s ktorými robíme už dlhšie, keď videli našu robotu so sadrovými omietkami, videli ten rozdiel. Teraz už  iný materiál nechcú, aj keď je to trošku drahšie. Tá rovnosť a hladkosť finálneho povrchu je viditeľná. 

Taktiež mu poskytneme kompletný servis a stavbu nechávame v čistote a poriadku. Na začiatku stavby nám investor odovzdá kľúče, a potom príde už len na prevzatie stavby. Ak sa vyskytne problém, stačí nám telefonická konzultácia a sme schopní si všetko zabezpečiť, investor sa nemusí o nič starať. V prípade potreby máme technickú podporou Rigipsu, nemusíme zaťažovať investora.

Lacnejšie firmy väčšinou vyžadujú od investora zabezpečenie dodatočných materiálov a stáva sa aj, že nechajú špinavý priestor. No a najhoršie je, keď treba riešiť po odovzdaní stavby dodatočný problém po firme už niet ani stopy.

Ako teda rozozná investor dobrú realizačnú firmu?

Treba sa pozrieť v čom príde montážnik oblečený na stavbu a  aké má náradie, či je to profesionálne. No a aj referencie. Je výhoda, ak za montážnou firmou stojí nejaká väčšia spoločnosť, lebo tá ich priebežne kontroluje a aj berie garanciu za ich prácu. Potom nie je problém s reklamáciami.

V čom vidíte výhody členstva v Rimano Lige Majstrov?

Má to pre nás niekoľko výhod. Jednak nás montážnikov členstvo zviditeľňuje, lebo za nami stojí silná značka, a tiež nás to posúva v rámci kvalitatívnej úrovne, budujeme si kredit dobrej značky.  Taktiež dostávame pravidelne informácie o nových postupoch a materiáloch. Veľmi dôležité pre nás je, že prostredníctvom členstva nám Rigips poskytuje zmluvný servis. Máme cez nich vypracované právne zmluvy a preberacie protokoly. Tieto sú obojstranné, nielen pre nás, aby sme nebodaj neostali zaplatené, ale aj pre investora, aby vedel čo všetko sme mu povinní zabezpečiť a mohol prípadne reklamovať zlú prácu. Takto je ten vzťah korektný. V prípade nejakého sporu, alebo pochybnosti investora o postupe, sa prizýva technický špecialista, ktorý posudzuje, či bol materiál správne použitý.

 Odmietate z nejakého dôvodu zákazky?

Áno stáva sa nám to hlavne z nedostatku času. Museli sme však už odmietnuť aj zákazku kvôli neodborne pripravenému podkladu. Mám na mysli predovšetkým nerovné murivo. Ak sme si istí, že na podklade neodvedieme kvalitnú prácu a investori nie sú ochotní to prerobiť, tak takú zákazku nezoberieme. My máme od technika z Rigipsu vypracované postupy na každý materiál, a to zaručuje, že práca bude odvedená správne. Investori často nerozmýšľajú komplexne, chcú to čím lacnejšie. Neuvedomujú si, že na každú prácu na stavbe nadväzuje ďalšia a ďalšia. Ak sa to podcení hneď na začiatku, tak môže nastať problém so zle osadenými dverami, oknami, krivými stenami. A problém má potom elektrikár, obkladač a aj  nábytkári. Málokto si uvedomí na začiatku stavby, že keď sa robí kuchynská linka, ak sa nedbá na pravý uhol, tak ju nie je možné správne osadiť.

My sme prešli  rôzne obdobia stavania a rekonštrukcií interiérov a pozeráme sa na prácu už  komplexne. Tým, že si sami aj maľujeme, vieme, že  podklad musí byť správne pripravený. Takže aj pri dokončovaní prác na omietkach robíme tesne pred odchodom zo stavby vždy ešte finálnu kontrolu.

Ako dlho vám trvá práca na stavbe domu?

Pri klasickom 250 m2 dome je to zhruba 7 pracovných dní, aj s prípravou podkladu. 

 

Aký počet stavieb ste schopní  ako omietkári stihnúť za rok?

Nie je priorita urobiť čo najväčší počet stavieb, rýchla práca totiž nie je záruka kvality. Stáva sa, že firmy urobia rýchlo a po nich potom potopa, nečistá práca, neporiadok. My urobíme maximálne desať stavieb, viac sa nedá vzhľadom na počet ľudí a strojov.

Pracujeme s kompletnými systémy od Rigips, lebo len to je zárukou kvality. A na to, aby sme ich ovládali a vedeli s nimi pracovať sa potrebujeme aj zaškoľovať, pretože techniky prác sa stále menia. A to si vyžaduje tiež nejaký čas, pretože musia byť zaškolení všetci naši členovia tímu.

A máte aj nejakú netradičnú, zaujímavú stavbu alebo prípad?

Tak stalo sa, že nám zákazník vyplatil v naturáliach, dostal som 6 svíň. Jeden náš známi mal tak dobrú robotu, že majiteľ mu dal vyhotoviť trofejový pohár pre najlepšieho majstra.

Sme na to hrdí, že sa nám stáva, a to je pre nás veľké ocenenie, že s majiteľmi aj po ukončení stavby sme v kontakte, alebo sa stretneme po dlhšej dobe a ideme na kávu a pokecáme. Teší nás, že tie vzťahy sú dobré aj po rokoch a odporúčajú nás aj ďalej.

Kuriozitu sme robili galériu v Bratislave so starými rebrovými stropmi, rekonštruovali sme to podľa starej fotky. Na takéto výzvy sme hrdí, lebo to toho by nie každý išiel.

{{message_template in messages}}