AKTUALITY

Rozhovor - Kováčovci


Nachádzame sa v Liptovskej osade, v relaxačnom areáli Gothal, ktorý budujete.

Pracujem tu s mojou partiou už piaty rok. Celá plaváreň a aj rekreačné chatky sú na báze sadry. Je to vyhľadávaný areál, ľuďom sa tu veľmi páči.

Ako to celé začalo, ako ste sa zoznámili so sadrovými omietkami?

Bolo to asi pred štyrmi rokmi, vtedy sa začal zvyšovať dopyt a požiadavky investorov na podsvietené steny a každý ich chcel mať pekné čisté a hladké. Pri práci s cementovými omietkami však vidieť pri určitom osvetlení také mapy. To isté je aj pri filcovaných stenách, pri bodovom svietení to opäť nie je pekné čisté a hladké. Pri sadrových omietkach dosiahnete úplnú hladkosť bez nejakých šmúh a máp.

Takže počas realizácie jednej stavby prišiel investor s požiadavkou na sadrové steny, a tak sme sa začali informovať a hľadať a našli sme firmu Rigips. Oslovili sme ich a ich zástupca prišiel za nami a zaučil nás do práce s Rimano omietkami.  Ako sme to vyskúšali, tak sme sa do sadrových omietok  tak povediac „zamilovali“. No a odvtedy robíme už len s nimi, už nechceme robiť iný typ finálnej úpravy stien.

Zo začiatku to bolo asi ťažké, ale aké sú vaše skúsenosti dnes?

Kým sme nemali tie správne nástroje, nebolo to veru jednoduché.  Ale moji chalani teraz už nechcú robiť nič iné. Máme to v našej partii rozdelené s chalanmi. Jeden robí rohovníky, špalety, dvaja, natiahnu sieťku a aplikujú Rimano 10, a potom na to dávame Rimano top. To je vám potom nádhera. Sme spokojní. Ale musím povedať, že to chce zručnosť a musí vás to baviť, a je treba byť na seba stále kritický. Inak to neurobíte tak pekne ako chcete. A nestačí  sa uspokojiť, keď investor povie, že to je to nemusí byť úplne dokonalé, musí.

Spomeniem jeden príklad. Keď sme robili v tomto areáli wellness centrum,  tak  krátko po spustení ho majitelia testovali a stala sa nejaká porucha a zatiekli steny. Ráno sme prišli a všetky steny boli nasiaknuté vodou. Zľakli sme sa. Steny sme  vysušili a pripravovali sme sa, že čo bude treba opravovať, ale tam neboli žiadne fľaky. Tá stena so sadrovou omietkou bola po vysušení úplne čistá, biela, bez jediného fľaku. Nebolo treba nič opravovať, ani obklady nespadli.  Osvedčilo sa nám to teda, len je potrebné dodržať postup. Potom omietka drží a ani takáto poruchu ju nezničí.  
Pochopili zákazníci, že práca s omietkami je pre profesionálov alebo si to chcú robiť veľakrát sami?

Niektorí to nechápu. Skúšajú a žiadajú, že aby sme im to len ukázali a, že si to aplikujú aj sami. Ale nemajú šancu, keď nemajú zručnosti. Neuvedomujú si, že na to treba profesionálne náradie, ktoré je celkom drahé a aj sa opotrebováva. Tieto práce sa nedajú robiť len tak s hocijakým náradím. My keď sme začali robiť sadrové omietky, tak nás školili niekoľko dní v Rigipse, ukázali nám správne náradie, a potom chodili za nami ešte na stavbu.

Vás teda presvedčili Rimano omietky. V čom vidíte ich hlavné výhody?

K tomu vám poviem príhodu, čo sa nám stala pred pár rokmi.  Robili sme na zákazke na Bielom Potoku a majiteľke domu sme navrhli aplikovanie sadrových omietok.  Uviedli sme  dôvody , že sú prírodné, neškodné a neusádza sa na nich prach. Majiteľka súhlasila, ale zaplatila mi len polovicu práce, ale že aby som sa nebál, že ak po roku bude všetko fungovať tak ako som povedal, že mi doplatí aj druhú polovicu. Bol som v šoku a mal som dosť problém, musel som vyplatiť ľudí, materiál, mne nezostalo nič. No ale ani nie po roku som sa mi ozvala a zavolala ma na kávu.  Nielen že mi zaplatila zvyšné peniaze,  ona mi ešte pridala niečo viac. Všetko to čo som jej  o sadrových omietkach povedal funguje. Má syna veľmi silného alergika a chlapec sa doma cíti dobre.

Sadrové omietky sú totiž dýchateľné, sú čisto z prírodného materiálu. Ja osobne som bol v Rakúsku pozrieť pri ťažbe prírodného sadrovca. A vidím to aj na svojich rukách, pri práci s omietkami ich mám úplne hladké, nevysušené, a to s nimi robím denne.

Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že sadrová omietka dokáže pohltiť aj pachy v kuchyni. Sadrové omietky vytvárajú správnu mikroklímu, po vykúrení v zime udržujú teplo, pocitovo je v izbe veľmi príjemne. Samozrejme, že je potrebné vetrať, to bez toho nejde.

Zákazníci sú s nimi  veľmi spokojní, po finálnej úprave miestnosti vyzerajú ako z katalógu, sú tam presné rohy, rovné steny. Všetko čo treba, je len správne ich aplikovať, to je veľmi dôležité.
Čo by ste poradili ostatným omietkarom, ako komunikovať so zákazníkmi?

Mám také pravidlo, že ku každému zákazníkovi treba mať osobitný prístup. Treba ho osobne navštíviť, ukázať mu na nejakom kúsku prácu. To ho najlepšie presvedčí, keď vidí, čo je to za materiál, a ako to vyzerá vo finále. Nestačí len teoreticky. No a potom im na záver nechám trošku farby zadarmo, alebo penetrák, aby si mohli opraviť prípadné poškodenia. Hlavne keď sú deti, tie často urobia nejaké škrabance, oderú rohy. Opravy sú jednoduché, dokáže to aj laik. A nič nebude vidieť.

Ako ste sa stali členom Rimano Ligy majstrov?

Pravidelne nás technici z Rigipsu navštevujú na stavbách, kontrolujú našu prácu. Pán Šulek bol pozrieť jednu stavbu čo sme robili a oznámil mi, že ma prijímajú do Rimano Ligy Majstrov, pretože máme špičkovo odvedenú prácu. Mám z toho dobrý pocit, že tie roky poctivej práce a snahy neustále napredovať Rigips takto ocenil.

Máte nejaké výhody z členstva?

Rigips nám pomáha s požičaním náradia, dodáva nám pracovné oblečenie, navštevujú nás na stavbách. A robia pre nás perfektné akcie. Ja a moji chalani veľmi radi chodíme na rybačky, lyžovačky, ktoré organizujú. Chlapi ťažko robia od rána do večera a toto je pre nich výborný oddych. Sme za to Rigipsu veľmi vďační, je tam výborná atmosféra. Vidíme na ich prístupe, že si nás vážia, a že patríme medzi nich. 

{{message_template in messages}}