AKTUALITY

Rozhovor - SulekovciAko ste sa dostali k práci omietkarov?

Živili sme sa prerábaním bytov a so sadrovými omietkami sme začali tak, že sme ich skúsili najskôr v našich domácnostiach a rodinách.  Zapáčilo sa nám to a robíme ich už deväť rokov. Začiatky boli ťažké, učili sme sa na vlastných chybách, ale keďže nás to bavilo, nevzdávali sme sa a stále sme sa zdokonaľovali a ešte sa stále aj chceme zdokonaľovať.

Akým spôsobom vyhľadávate zákazky?

Oslovujú nás samotní investori. Nájdu nás na stavbách, vidia našu prácu a oslovia nás, alebo cez odporúčania.

Ste rodinná firma?

Začínal som sám, ale teraz sme štyria. Dvaja bratia, otec a ešte jeden príbuzný.

 

S akými sadrovými omietkami najčastejšie robíte?

 

Najčastejšie Rifino top a tiež aj Rimano 10. Oba materiály dobre držia na podklade, doba schnutia je dlhšia a dobre sa nám s tým potom ťahá.

 

Kto sú vaši zákazníci?

Sú to zväčša mladé rodiny, ktoré si riešia vlastné bývanie v domoch. Zvolen, Banská Bystrica, Hriňová a okolie.

Prečo ste prijali možnosť stať sa partnerom Rimano Ligy Majstrov?

Mňa presvedčila práca iných. Keď som videl v akom zlom stave omietkari nechávali prácu a vyhovárali, že to je chyba iných. Uvedomil som si,  že túto problematiku treba riešiť, a je treba odlíšiť tých málo ľudí, ktorí pracujú kvalitne.  Chceme predísť zaškatuľkovaniu, že stavarina to sú len chlapi, ktorí robia nedokonalú prácu. Byť členom Rimano Ligy majstrov je určitá výzva, predsa len tú to tí najlepší.  Ďalší dôvod je, že  nemám skúsenosti a neviem sa tak dobre osobne odprezentovať, že viem robiť kvalitne a Rimano Liga Majstrov nám práve toto ponúka. Chceme, aby o nás vedeli, že my to vieme robiť dobre, a že sú s nami zákazníci spokojní. Rimano Liga Majstrov predáva našu kvalitnú prácu. A časom chceme vyskúšať aj iné materiály a náradia, ktoré Rigips ponúka v rámci tejto skupiny.
Ako komunikujete s Rigipsom?

Priamo na stavbách a aj telefonicky. Chodia pravidelne kontrolovať stavby a či je majiteľ spokojní, či je všetko v poriadku.

Zákazníci vám aj dajú najavo, že sú spokojní?

Niektorí aj áno. Prídu a povedia super, je to paráda. A odporúčajú nás ďalej.

Je veľa práce na trhu v súčasnosti?

Je veľa. Mnohé firmy však napríklad nedbajú na to, aby mali preškolených ľudí. Majiteľ len ukáže ako sa to robí, ale jeho ľudia nemajú dostatok praxe, idú na stavbu, kde vidieť nedostatky. My sme štyria a všetci sme preškolení.

A nesťažujú sa investori, že ste drahí alebo, že produkty sú drahé?

Nestáva sa nám to. Snažíme sa nastaviť tú cenu tak, aby boli obe strany spokojné. Kvalitná práca hovorí sama za seba. A Rimano materiály nie sú zas až tak drahé. Na jednom balení to robí asi 2 eurá, lenže sadrové omietky sú niečo iné ako filcované.  Už len na pohľad vyzerajú krajšie a dajú sa ľahko lokálne opraviť. A vydržia na celý život.

Koľko stavieb urobíte ročne?

Asi 30 stavieb.

Aké máte odporúčania pre ostatných majstrov omietkárov? Ako sa môžu stať dobrým majstrom?

Je dobré byť špecializovaný, nerobiť všetko a so všetkým. Je veľa stavieb, práce je dosť a ak sa špecializujú , dokážu odviesť kvalitnejšiu robotu. Odvádzať poctivú prácu a byť za ňu aj zodpovedný.  Nevyhovárať sa, ak sa niečo nepodarí, ale priznať a opraviť po sebe aj nedostatky. Potom budú na nich aj lepšie referencie. Tiež nesľubovať, ale uvedomiť si koľko práce a čo zvládnu naozaj urobiť. No a s investorom si urobiť zmluvu, nerobiť iba na dobré slovo. My máme zmluvy z Rigipsu, dali nám ich vypracovať.

Aké kritéria máte na svojich členov tímu?

Spoľahlivý, pracovitý , chuť do práce a dôležité je  mať cit pre detail.  Ostatné ich vieme naučiť.  Dnes je však dosť veľký problém nájsť takého človeka do partie. Neraz sme sa s bratom rozprávali, že by sa nám zišiel ďalší človek, ale je ťažké nájsť ho. Skúšali sme, mali sme, ale neosvedčili sa nám.

Máte nejakú stavbu na ktorú ste hrdí?

Zatiaľ všetky.(smiech) Jednému pánovi vo Zvolene sme robili dom z 30 rokov a taký bol prekvapený, že ako dobre do vyzerá, že si vodil kolegov a ukazoval im tie steny. Veľmi sa im to páčilo. Ale môžeme povedať, že sme robili napríklad aj pre Marek Hamšíka.

{{message_template in messages}}